Zatopený lom Rumchalpa

Vítejte v potápěčském centru Rumchalpa, v jednom z nejkrásnějších potápěčských lokalit České republiky. Rumchalpa je bývalým kamenolomem a od roku 1979 slouží k rekreačnímu i technickému potápění.

Areál je vhodný nejen pro potápěčské výcviky ale i pro nepotápěče hledající klidnou lokalitu s možností koupání v blízkosti Krkonoš a Českého ráje.

Veškerý chod základny se řídí Návštěvním řádem

Celý areál je vyjmut z rybářského revíru. Je zde široká škála vodních živočichů od štik, koy kaprů, okounů, raků, nových sumců albínů a mnohých dalších. Platí zde zákaz jakéhokoliv rybolovu. Maximální hloubka činí 18 metrů a viditelnost kolísá od 1 do 8 metrů.

 

Něco z historie. Název samoty je odvozen ze dvou slov – rum a chalpa . Rum je staré označení pro odpadky či úlomky, které zde zbyly buď po pálení milířů, či po těžbě kamene. Část chalpa je zase východočeský výraz pro stavení (chalupu)

Název Rumchalpa poprvé objevuje, již v 16. století, kdy došlo k vystavění stavení. Patrně v 17. století se zde mělo pálit dřevěné uhlí. Zda už v té době byl lom v provozu, není známo, nicméně někdy v této době pravděpodobně došlo k jeho zprovoznění. V provozu byl do počátku 20. století, kdy se zde dobíval stavební kámen.