Rumchalpský trojboj 2014- závěrem

První listopadovou neděli se v krásném slunečném počasí na potápěčském centru Rumchalpa u Nové Paky uskutečnil již II. ročník  soutěže RUMCHALPSKÝ  TROJBOJ.

Pinguini Radek Bohuňovský a Jirka Budina – hlavní organizátoři soutěže - představili v úvodním briefingu 6 rozhodčích / na každé disciplíně 2 /, kteří kontrolovali výkony a dodržování pravidel u jednotlivých disciplín. Všechna pravidla a podmínky soutěže byly závodníkům podrobně popsány, aby se předešlo případným protestům. Soutěžilo se o hodně !

Tato soutěž je unikátní tím, že je bohatě podporována sponzory, kteří dali ceny přesahující částku 60 000 korun ! Generální sponzor akce je firma Finn Sub s.r.o., hlavním sponzorem firma Seemaster.  Mediálním partnerem se stal časopis Oceán, jehož šéfredaktor Bohumír Kuhn se celé akce osobně účastnil a předával ceny vítězům.

Rumchalpský trojboj je komplexní prověrka potápěčských dovedností, která nemá v České republice konkurenci. Rozhoduje v ní především schopnost potápěčů orientovat se pod vodou. Opět bylo umístěno pod vodu 5 bójí, všechny ve stejné hloubce 6 metrů. Na každé z nich byla kartička s azimutem, vzdáleností k další bóji a především kód, který si potápěči museli zapamatovat. Ten, společně s časem, rozhodoval o získaných bodech za tuto disciplínu. Těch se dalo nasbírat až 390. Za každou nalezenou bóji měla dvojice potápěčů 50 bodů. Jen pokud našli všechny bóje a navíc ve správném pořadí, což se poznalo podle kódu, dostali body za čas. I přes výrazně lehčí podmínky než loni: bóje byly v malé hloubce a blíže k sobě, našlo všech 5 bójí pouze 30 %  startujících !

Největší výkony letos padly ve 2. disciplíně: statické apnoi. Michal Mikšík vydržel ve vaničce na nádech 4 minuty a 47 sekund a stanovil tak nový rekord závodu. Jeho dvojice, ve které byl s bratrem Honzou, měla průměr v této disciplíně 4 minuty 17 sekund !!! Protože je za každou sekundu se uděloval bod – odnesli si v této disciplíně rekordních 257 bodů !

I v poslední části trojboje padl nový rekord, když Petr Holub hodil těžké poleno na vzdálenost 7,3 metrů. Jeho dvojice zde získala 61 bodů.

Při vyhlášení vítězů jsme startující potěšili i tím, že každá dvojice dostala 2 ceny a každý ze startujících si odnesl výhru !

Celkovými vítězi se stala dvojice Michal a Jan Mikšíkovi se ziskem 691 bodů a novým bodovým rekordem soutěže. Také je potěšil počítač Suunto Vyper Air a celoroční vstupné na potápěčskou základnu Rumchalpa, kterou věnoval Pinguin potápěčský klub Jičín.

Na 2. místě se umístila liberecká dvojice Jan Matoušek a Petr Šebestík / 483 bodů /, kteří si odnesli regulátor Apeks XTX 200. 3 místo obsadila dvojice Tomáš Vlach a Petr Holub ml. /415 bodů/, kteří dostali slevu 10 000 Kč na nejnovější počítač Suunto EON Steel.

Na akci se nám přihlásilo 2x více závodníků než loni, které potleskem za výkony odměňovalo početné publikum. Těšíme se, že obliba této nejnáročnější české potápěčské soutěže bude i nadále stoupat a III. ročník v říjnu 2015 přinese nové rekordy.