Rumchalpský trojboj 2013- souhrn

RUMCHALPSKÝ TROJBOJ 2013 
     V sobotu 5.10.2013 se na našem potápěčském centru Rumchalpa uskutečnil historicky 1. ročník soutěže pro potápěče s názvem RUMCHALPSKÝ  TROJBOJ . Jak sám název napovídá, vždy dvojici potápěčů čekala komplexní prověrka jejich potápěčských dovedností a zkušeností. Nejprve museli dokázat, že se umí nejen potápět, ale orientovat se volné vodě, bez jakéhokoliv kontaktu s břehem, pouze pomocí kompasu a navíc v co nejkratší době. Ve 2. disciplíně předváděli statickou apnoi / tedy zadržení dechu v klidu na hladině /. Tato divácky atraktivní disciplína probíhala v dětské vaničce na parkovišti a všechny výkony byly odměňovány bouřlivým potleskem diváků. V poslední části trojboje museli potápěči dokázat, že jsou fyzicky zdatní, unesou svoji těžkou výstroj a tedy i hodí polenem do co největší dálky. 
    Každá část byla bodována. Disciplíny byly ohodnoceny tak, že nejvíce bodů a tedy rozhodující byla potápěčská část, poté apnoe a nakonec  hod polenem.  
    Bylo nádherné, skoro letní počasí, které přilákalo desítky diváků. Pro ně byly připraveny vepřové steaky, Rumchalpská klobása i další možnosti občerstvení, kterého také rádi využili. 
    Viditelnost v lomu dosahovala 10 - ti metrů a díky slunečním paprskům bylo z hladiny vidět do hloubek přes 8 metrů. Paradoxně byla kvůli tomu příprava na navigační část těžší, protože se bóje museli potopit do hloubky 8 – 9 metrů, kde byla viditelnost 2 -3 metry a nebylo tak lehké bóje spatřit, pokud by došlo během plavání k odchylce od azimutu.  
     Doprostřed lomu byly umístěny celkem 3 bóje. Potápěči měli za úkol se od startu co nejrychleji pod vodou přemístit k železnému platu ve 12- ti metrech, kde na ně čekaly pokyny pro další postup. Na papíru zalisovaném do vodotěsné fólie byl uveden  kód, který si museli zapamatovat, azimut a vzdálenost k další bóji. Celkem bylo 5 stanovišť, takže v cíli se měřil nejen čas obeplutí, ale rozhodoval i správný kód,  který dokazoval, že závodníci našli všechny bóje a navíc ve správném pořadí. Za tuto disciplínu bylo nejvíce bodů a byla tedy rozhodující. 
     V úvodním briefingu se přestavila trojice rozhodčích, pravidla závodu a disciplíny byli podrobně popsány. Kvůli co největší objektivnosti závodu jsme nalosovali pořadí dvojic a u vody mohla být vždy pouze jedna. Další závodníci se zatím převlékali uvnitř základny tak, aby neviděli ani podle bublin předchozích závodníků, v jaké části lomu se bóje nacházejí. 
   A jak to nakonec vše dopadlo?

Celkovými vítězi se stala dvojice  Petr Holub a Richard Bayer , kteří získali 300 bodů. Petr měl navíc nejlepší výkon dne se statické apnoi : 2 minuty a 35 sekund !

2 místo obsadila smíšená dvojice Jan Matoušek a Kateřina Krutská s 276 body

a na 3. místě skončili Ladislav Vančát a Tomáš Lev s 252 body.  

    Díky generálnímu sponzoru akce firmě Finn Sub jsme mohli za 1. místo předat nový potápěčský počítač Suunto ! Závodníky na 2. místě potěšil kompenzátor vztlaku od firmy Tigulio. Hlavním sponzorem byla firma Seamaster, která dala cenu pro 3.dvojici v pořadí :  automatiku Apeks .     

   
    Věříme, že úspěšnost akce, kromě nádherného počasí , také podpořila sehranost našeho týmu organizátorů z potápěčského klubu Pinguin, kteří jsme zajištovali nejen závody, ale i občerstvení.

 Spokojenost závodníků, kteří si díky sponzorům odváželi ceny za desítky tisíc asi zdůrazňovat nemusíme....


Děkujeme všem za účast a těšíme se na druhý ročník !


Za Pinguin potápěčský klub

Jirka Budina a Radek Bohuňovský

 

Fotky naleznete v záložce: Fotky z potápění/Fotogalerie klubu